ההיסטוריה של הזמנות לחתונה מאז ועד היום

משחר ההיסטוריה, ובודאי משחר ההיסטוריה היהודית זוגות התחתנו. חתונה זקוקה לאורחים ועדים. לכן מרגע שהחלו להתקיים חתונות החלו בעלי השמחה לשבור את הראש איך להפיץ הזמנות לחתונה?

הזמנות לחתונה בימים של טרום מהפכת הדפוס

לפני שהגיח הדפוס לעולם נדרשו מארגני השמחות להפיץ הזמנות לחתונה מפה לאוזן. ההזמנה הייתה נערכת בעל פה כאשר חתן וכלת השמחה והוריהם מזמינים את בני המשפחה הקרובים בעל פה, או על ידי רב בית הכנסת שהיה מבשר על האירוע הקרב בזמן התפילה הקהילתית.

 הזמנות לחתונה ממאה 19

הזמנה לחתונה שהתקיימה ב25 בספטמבר 1895. תמונות מאתר www.venocousins.com

הזמנות לחתונה לאחר מהפכת הדפוס

עם מהפכת הדפוס ניתן היה להפיץ הזמנות לאירועים בדרך קלה יותר. אולם מכיוון שהדפוס בחיתוליו היה מסורבל ולא אפשר הדפסה בכמויות גדולות, הודפסו בדרך כלל מודעה אחת או שתיים שפורסמו במקום מרכזי, לרוב בבית הכנסת.

הזמנות לחתונה בתחילת המאה העשרים

במאה הקודמת התקדם עולם הדפוס בקצב מהיר ועמו התפתח במהירות גם תחום ההזמנות לחתונה. בעשורים הראשונים של המאה הקודמת החלו להדפיס הזמנות בכמויות גדולות. אולם רוב ההזמנות היו סטנדרטיות ודמו זו לזו במראה, בצורה ובתוכן.

סוף המאה העשרים: המחשבים נכנסים לתמונה

בסוף המאה העשרים חלה מהפכה בתחום ההזמנות לחתונה בזכות הדחיפה המדהימה שהביאו עמם המחשבים ותוכנות העיצוב והגראפיקה שלהם לתחום העיצוב. התוכנות הממוחשבות פתחו עולם עצום ומרגש של אין סוף אפשרויות עיצוביות: שימוש בצבעים, בתמונות, הוספת ציורים צבעוניים, סוגים שונים של כתב ועוד.

מהפכה נוספת שהתקיימה בשנים אלה והשפיעה על תחום ההזמנות היא המהפכה הירוקה. המודעות לשמירה על הטבע והסביבה הביאה זוגות נישאים רבים להעדיף להדפיס את הזמנותיהם על ניירות ממוחזרים.

המאה העשרים ואחת: המחשוב והאקולוגיה משתלבים זה בזה

במאה העשרים ואחת גוברת המודעות האקולוגית ועמה גם ההאצה בתחום המחשוב. בימינו מעוצבות כמעט כל ההזמנות לאירועים באמצעות המחשב. צורות נוספות של הזמנות לחתונה שנוספו הן: הזמנות באמצעות המייל שאינן דורשות כל שימוש בנייר, וכן בחירת ההזמנות ישירות מאתרי אינטרנט, ללא הצורך לכתת רגליים בין בתי דפוס שונים. אפשרות נוספת היא רכישת תבניות להדפסת הזמנות דרך אתרי האינטרנט והדפסתן בבית במדפסת האישית.

תחום ההזמנות לחתונות עשה, אם כן, דרך ארוכה מן הימים של טרום הדפוס ועד לימינו אנו.